10 اشتباه رایجی که باعث نابود شدن آردوینو می شود

10 اشتباه رایجی که باعث نابود شدن آردوینو می شود

با اره برقی ، فندک و انداختن در مواد مذاب هم آردوینو را می توان نابود کرد اما منظور ما بیشتر جنبه الکترونیکی قضیه است. با دانستن این اشتباهات رایج جان آردوینو خود را از آسیب دیدن نجات دهید. تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 اشتباه اول: اتصال یک پایه I/O مستقیما به زمین

چگونه؟

درصورتیکه یک پایه I/O را بصورت خروجی تعریف کنید و به آن وضعیت HIGH دهید، در واقع وضعیت HIGH را به زمین اتصال کوتاه کرده اید.

چرا؟

در شکل زیر مسیر عبور جریان در هنگام اتصال کوتاه را می بینید. در دیتاشیت میکروکنترلر آمده است که حداکثر جریان عبوری از هر پایه آن ماکزیمم 40mA است. با در نظر گرفتن مقاومت داخلی 25 اهم هر پایه، جریانی در حدود 200mA از پایه مورد نظر عبور خواهد کرد و در نتیجه به سوختن پایه میکروکنترلر می انجامد.

روش حل مشکل :

با استفاده از مدار زیر می توانید مشکل را حل نمایید. با توجه به مقاومت 220 اهمی هیچوقت جریان بالاتر از 23mA از پایه میکروکنترلر عبور نخواهد کرد.

 

 اشتباه دوم: اتصال پایه های I/O به همدیگر

چگونه؟

در صورتیکه دو پایه I/O را بصورت خروجی تعریف کنید، سپس یکی از پایه ها را در وضعیت HIGH و دیگری را در وضعیتLOW تعریف نمایید. و نهایتا دو پایه را به هم وصل نمایید. در این وضعیت حداکثر جریان از هر دو پایه عبور خواهد کرد و هر دو پایه را با هم از دست خواهید داد.

چرا؟

در شکل زیر مسیر جریان اتصال کوتاه را می توانید مشاهده کنید .

حل مشکل:

همان روشی که برای مشکل قبل ذکر کردیم در این روش نیز کار آمد است.

 

 اشتباه سوم: اتصال ولتاژ بالاتر از حد مجاز به پایه های I/O

چگونه؟ 

اتصال ولتاژ های بالاتر از 5.5v به پایه های I/O باعث سوختن پایه ها می شود.

چرا؟

باتوجه به مدارات دیودی محافظتی درون میکروکنترلر که درون دیتاشیت میکروکنترلر Atmega328P ذکر شده است :

 درصورتیکه ولتاژ متصل به پایه از پایه تغذیه (5 ولت) فقط 0.5v بیشتر شود دیود متصل به پایه هدایت می کند. این اتفاق برای یک ولتاژ بالای لحظه ای مفید خواهد بود ولی در صورتیکه دائمی باشد مسلما دیود خواهد سوخت و شما پایه مورد نظر را از دست خواهید داد.

حل مشکل: 

می توانید از مدار زیر استفاده کنید تا ولتاژهای بالاتر از 5.1 ولت توسط زنر رگوله شوند.

 

 اشتباه چهارم: اتصال معکوس سیم های ورودی تغذیه آردوینو

چگونه؟

در صورتیکه پایه های ورودی جک تغذیه برد آردوینو را معکوس نصب کنید به احتمال زیاد تعداد زیادی از قطعات برد آردوینو خواهد سوخت.

چرا؟

زیرا هیچ قطعه حفاظتی برای ولتاژ معکوس بر روی بردهای آردوینو وجود ندارد.(مثل دیود) و ولتاژ مثبت از طریق پایه gnd  به اکثر پایه های میکروکنترلرها وارد شده و آسیب زیادی به آنها می زند.

حل مشکل: 

اگر از چنین مداری قبل از جک آداپتور استفاده کنید جلوی هر ولتاژ معکوسی را سد خواهید کرد. روش دیگر استفاده از یک دیود قبل از جک ورودی می باشد. اگر خیلی سخت گیر و حساس هستید این مدار کاملترین مدار محافظتی است برای ورودی آردوینو است.

 

 اشتباه پنجم: اتصال تغذیه به پایه 5V

چگونه؟

در صورتیکه ولتاژ بیشتر از 5 ولت به پایه 5v آردوینو بصورت مستقیم وصل کنید  بخش های زیادی از برد آردینو حتی پورت USB رایانه شما می سوزد.

چرا؟

بخاطر عدم وجود هیچگونه مدار محافظتی بر روی پایه 5V اگر ولتاژ بالاتر به آن متصل کنید قطعات زیادی آسیب خواهد دید.

 

حل مشکل: 

اگر نگران پورت رایانه خود هستید یا نمی خواهید به این روش میکروکنترلر خود را از دست ندهید می توانید از مدار زیر استفاده کنید.

با این روش می توانید ولتاژ 24 ولت نیز به پایه 5v آردوینو خود متصل کنید بدون نگرانی.


 

 

 

ادامه دارد ...

نویسنده امیرحسین ساقی

کارشناسی ارشد مکاترونیک(طراحی رباتها و سیستم های کنترلی) 

لیسانس الکترونیک

داور بین المللی مسابقات رباتیک ایران اپن

علاقه مند به محصولات تکنولوژی و رباتیک

مطالب مرتبط با این آموزش

آموزش آردوینو برای تازه کار ها (بخش اول)

جلسه اول آموزش آردوینو با پاسخ دهی به سوالات عمومی کاربران

2 پیام به "10 اشتباه رایجی که باعث نابود شدن آردوینو می شود"

محمد در تاریخ 13.06.2018
اگر در کسری از ثانیه ۵ ولت به زمین متصل شود چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ پاسخ به این نظر
مدیریت در تاریخ 13.06.2018
بستگی دارد تغذیه از USB باشد یا آداپتور. اگر آداپتور باشد احتمال دارد رگولاتور بسوزد و اگر usb باشد برد آسیب خاصی نمی بیند
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

نظر خود را در مورد این آموزش ارسال کنید

نام شما:
 
پیام شما:
نکته: کد اچ تی ام ال مجاز نیست!

خریدی مطمئن و آسان


آموزش با استفاده از خلاقیت


دنیای الکترونیک، رباتیک و سیستم های هوشمند دنیایی بسیار پر هیجان و جذاب است. امروزه یادگیری بعد از ایجاد نیاز، بسیار موثر تر از آموزش دادن بدون هدف می باشد. در دنیایی که هرکس به فکر پیشرفت خود می باشد و به فرد دیگری نفعی نمی رساند چگونه باید خود را بالا بکشیم؟ شاید بار ها به فکر ایجاد یک شغل آزاد برای خود بوده باشید ولی به علت نداشتن تجربه کافی و یا مرجع علمی مناسب سرد شده باشید، ولی اگر در حال خواندن این مطلب هستید بدانید جای مناسبی را پیدا کرده اید. ما به دنبال آموزش و ایجاد روش هایی نو برای کسب درآمد و کمک به مشاغل کوچک و متوسط هستیم، تا افراد مبتدی بتوانند روی پای خود بایستند و آینده ی بهتری برای خود و کشورشان رقم بزنند. این رویه مسلما کار آسانی به نظر نمی آید ولی با کمک شما کاربران گرامی و لطف خدا، هیچ کاری بدون نتیجه نخواهد ماند. اگر این مکان بتواند فقط چند نفر در ایران را کمک کند تا آینده بهتری برای خود بسازند، به هدفش رسیده است.

فروشگاه اینترنتی تکنو الکترو ، برای افرادی که علاقه دارند سازنده باشند.

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی تکنو الکترو فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت تکین الکترو اکسین (فروشگاه تکنوالکترو) می‌باشد.

Copyright © 2009 - 2018 Techno-Electro.com